Top 10 Tips For Emergency Preparedness on a Budget

As you may recall, we did a series of food storage classes around our local area this spring. We found one of the questions that came up in every session was how do you get started with food storage on a limited budget. Well, the other day I noticed a scrap of paper in my grass so I went to pick it up and throw it away. I glanced at it and saw that it was a newsletter put out by a local church in my area, but not even mine … and in big bold letters it said “Top 10 List for Preparedness on a Budget”. As soon as I read it I knew I had to share it with all of our readers. So here it is!

This list was put out by BeReadyUtah.gov but we have included our own links and comments in italics along with it.


Plan for the types of disasters that can happen in the area where you live. You may need to plan for a snowstorm instead of a hurricane.
 
There is no need to purchase preparedness items for disasters that are very unlikely to happen in your area. Check this post to find out the common disasters that occur in your area as a starting point.


Create your own personalized list. You may not need everything include in “ready made” kits and there may be additional items you need based on your personal situation. For example, if you have pets, you may need special items. Don’t forget to have supplies in your car and at work.
 
Another special circumstance is if you have small children or babies. You will need to plan differently. Check out our ideas on disaster kits for toddlers/babies.


Budget emergency preparedness items as a “normal” expense. Even $20.00 a month can go a long way to helping you be ready. Buy one preparedness item each time you go to the grocery store.
 
You may find that you working on your food storage can actually end up SAVING you money. Read our post about food storage and money savings to see how!


Save by shopping sales. Make use of coupons and shop at stores with used goods. Don’t replace your ready kit items annually, just replace and cycle through those items that have a shelf life (e.g. batteries, food). You may want to test the radio and flashlight every September to make sure they are in good working order.
 
Use a service like Deals to Meals to help you save money on your groceries so you can buy even more food storage!


Store water in safe containers. You don’t have to buy more expensive bottled water, but make sure any containers you use for water storage are safe and disinfected.
 
One of the most cost-effective storage containers (besides “free” juice and pop bottles) are the water storage boxes. Read our review about the ones from Emergency Essentials.


Request preparedness items as gifts. We all receive gifts we don’t need or use. What if your friends and family members gave you gifts that could save your life? Don’t forget to protect them by sending preparedness gifts their way too.
 
Julie’s mom gave her and her sisters the ultimate food storage gift a few years ago … WONDERMILLS for them all! Check out the picture of the happy threesome :)


Think ahead. You are more likely to save money if you can take your time with focused and strategic shopping. It’s when everyone is at the store right before the storm hits that prices are going to be higher. Use a list to avoid duplicating items when you are stressed or panicked.
 
Our Emergency Preparedness Plan can get you started with a basic list of items you may want to include in your emergency prepping.


Review your insurance policy annually and make necessary changes. When a disaster strikes, you want to know that your coverage will help you get back on your feet. Renters need policies too, in order to cover personal property.
 
Recently Julie was offered earthquake insurance in addition to her regular homeowner’s policy. She asked if it was worth it on our facebook page and discovered that it was actually a fantastic deal and she bought it right away. Find out what limitations or additions your policy has or you might want to include.


Update contact records. Have an accurate phone list of emergency contact numbers. If you are prepared, you may be able to help friends and neighbors who need assistance. By sharing preparedness supplies, you can help each other.
 
This is great to include in your emergency binder and also to print out and stick on your fridge.


Trade one night out to fund your 72-hour kit. Taking a family of four to the movies can cost upwards of $80-$100. Just one night of sacrifice could fund a 72-hour ready kit.

This can apply to many things. If you are already on a tight budget you are probably not spending that much on entertainment. But there is always something you can trade or cut in your budget to add a little to your preps. Even if you have to do it gradually.

Note: If you have any more ideas that have worked for your family please share them in the comments. If we get enough ideas we will add them to this list and make a follow-up post with a hand-out!

  • http://www.alpinestarsjacketshop.com/ alpinestars jackets

    to find out the common disasters that occur in your area as a starting point.

  • alpinestars boots

    Armed with SJR 20, and signatures gathered at the Missoula Hempfest, the
    Council sent delegates to Washington DC to seek more sponsorship of HR
    1866: the Industrial Hemp Farming Act of 2009.

  • nike ctr360 maestri

    this is really a nice pictures.

  • Mac Cosmetics

    well-built! thank you

  • Tennis Raquet

                   
    no  bad! i like  it!

  • Anonymous

    It is hard to fathom that all of these amazing experiences are are just side-quests in an insurmountably titanic game.

  • http://pulse.yahoo.com/_YH4D37KV7OZUHYO7ELXG4HLBRI DAVID

    do you not have a emergency plan on how much money to save per adult in case of a 72 hour emergency?

    • http://foodstoragemadeeasy.net Jodi – Food Storage Made Easy

      We’ve seen people recommend anywhere from $100-$200, making sure to keep small bills and change.

  • http://www.marblepolishing.net Marble Floor Clean Boca Raton

    Top 10 Tips For Emergency Preparedness on a Budget

  • data recovery

    Hi,
    Excellent blog, you have special information. I always learn something new. I agree with these ideas. These tips are very useful for people who want Preparedness for Emergencies on a budget.

    Regards
    data recovery

  • http://www.destinysurvival.com John

    What a find! Those tips and your comments are good common sense.

  • http://www.destinysurvival.com John

    What a find! Those tips and your comments are good common sense.

  • http://brightonwoman.blogspot.com Mommy Bee

    One of my biggest budget tips is to not get caught up in using fancy storage systems. Sure, they are pretty, but the shelves and buckets and so on can cost almost as much as the food!!
    My mom saves the bulk jars from costco (the ones that come with spices or baking powder etc) and uses them for various kinds of pasta. I save the big 1gal peanut butter jars and use them for rice, pasta, popcorn, etc.
    I save spaghetti sauce jars and they are the perfect size for one 1lb bag of beans (I cut the label and cooking directions off the bag and tape it on the jar so I know exactly what I've got)
    I save little glass condiment and sauce jars, and use them for freezer jam (freezer jam doesn't need sealing lids like canned jam does, just anything that will screw on!)

    Another thing is that the more a food is refined or processed, the more you will pay for it. So if you buy raw foods and process them yourself (whether that's grinding wheat, canning peaches, making jam, etc) it will be much cheaper than if you bought flour, canned peaches, or a jar of jam. Plus it will taste better. (As an example, I bought a 25# bag of wheat from the church cannery, and it cost me about $5. A same-size bag of flour costs me three to four times as much…plus the volume of the wheat increases when it's ground to flour–4c wheat = 6c flour–so that bag of wheat is actually worth about 35-40lbs of flour, not just 25.

  • http://brightonwoman.blogspot.com Mommy Bee

    One of my biggest budget tips is to not get caught up in using fancy storage systems. Sure, they are pretty, but the shelves and buckets and so on can cost almost as much as the food!!
    My mom saves the bulk jars from costco (the ones that come with spices or baking powder etc) and uses them for various kinds of pasta. I save the big 1gal peanut butter jars and use them for rice, pasta, popcorn, etc.
    I save spaghetti sauce jars and they are the perfect size for one 1lb bag of beans (I cut the label and cooking directions off the bag and tape it on the jar so I know exactly what I’ve got)
    I save little glass condiment and sauce jars, and use them for freezer jam (freezer jam doesn’t need sealing lids like canned jam does, just anything that will screw on!)

    Another thing is that the more a food is refined or processed, the more you will pay for it. So if you buy raw foods and process them yourself (whether that’s grinding wheat, canning peaches, making jam, etc) it will be much cheaper than if you bought flour, canned peaches, or a jar of jam. Plus it will taste better. (As an example, I bought a 25# bag of wheat from the church cannery, and it cost me about $5. A same-size bag of flour costs me three to four times as much…plus the volume of the wheat increases when it’s ground to flour–4c wheat = 6c flour–so that bag of wheat is actually worth about 35-40lbs of flour, not just 25.